Prof. Dr. Ömer DİNÇER: ‘Görev ve Sorumluluk’ değil; ‘Hak ve Özgürlük’

Mimar Sinan Mühendisler Birliği İstanbul Şubesi’nin gelenekselleşen kahvaltı programlarının Şubat ayı konuğu Milli Eğitim Eski Bakanı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ömer DİNÇER Beyefendi oldu.

Kelamların en güzeli Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, İstanbul Şubesi Başkanı Doç Dr. Ali Deniz’in selamlama ve dernek çalışmalarını anlattığı konuşmasıyla devam etti. Ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Ömer DİNÇER, Başbakanlık Müsteşarlığı, Milletvekilliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde elde ettiği değerli birikimlerini üyelerimizle paylaştı.

KAHVALTI_OMER_DINCER_2

Osmanlı Devleti’nin son döneminden itibaren ülkece yaşadığımız yönetim değişimlerini örnekleriyle irdeleyen Dinçer, Türkiye’nin merkeziyetçi sistem, otoriter rejim ve mekanik bürokrasi üçlüsü çerçevesinde yönetildiğini, ivedilikle bir kamu yönetim reformuna ihtiyaç duyulduğunu ve görev yaptığı dönemde bu doğrultuda çokça çabalar sarfettiğini belirtti. Yönetim sistemimizin öncelikli olarak vatandaşların ‘görev ve sorumluluğu‘ olmasının üzerinde durduğunu, fakat bu davranışın doğru olmayıp vatandaşların öncelikli olarak ‘hak ve özgürlüğü‘ olduğunun üzerinde durulmasının gerektiğini kaydeden Dinçer, devletin sivilleşmesi için de onlarca reform yaptıklarını kaydetti. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER ile kanun tasarısı öncesinde kendi yazmış olduğu “Kamu idaresinin görevi, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini kullanmasının önündeki engelleri kaldırmaktır.” maddesi üzerinde tartıştıklarını ve bu maddenin mesnetsiz gerekçelerle kabul edilmeyerek reddedildiğini belirten Dinçer, bu doğrultuda çıkardıkları diğer kanun ve yönetmelikleri sırasıyla anlattı. Görev yaptığı dönemde yapılan Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri’nin sivilleştirilmesi, 19 Mayıs gösterilerinin kaldırılması, Askeri Yargının yetkilerinin azaltılması, başörtüsü serbestliği getirilmesi gibi reformlarda birçok çabası bulunduğunu kaydeden Dinçer, devletin vatandaşlara ne giyeceğini, ne içeceğini, nasıl ve ne şekilde konuşacağını söyleyemeyeceğini ve söylememesi gerektiğini ifade ederek bu vizyonun kamu yönetimimizde sağlıklaştırma sağlayacağına vurgu yaptı.

KAHVALTI_OMER_DINCER_3

Konuşmasının sonunda katılımcıların sorularına samimi bir şekilde cevaplar veren Ömer DİNÇER Beyefendiye program bitiminde Mimar Sinan Mimar ve Mühendisler Birliği Genel Başkanı Dr. Muhammet GARİP tarafından teşekkür edilerek günün anısına teşekkür plaketi verildi.

KAHVALTI_OMER_DINCER_4

 

15 Şubat 2015 Pazar günü Üsküdar’da gerçekleştirdiğimiz Kahvaltı Programımızdan Görüntüler