Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin başlatmış olduğu ve 13 Aralık akşamı Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde tanıtım toplantısı yapılan “Yerli Üret Yerli Tüket” seferberliği kapsamında Aralık Ayı kahvaltımızın konuğu Türkiye’nin ilk yerli TBM (Tünel Açma Makinası) üreticisi E-Berk AŞ’nin yönetim kurulu başkanı Sn Özgür Savaş ÖZÜDOĞRU oldu.

İstanbul Şube Başkanımız Doç.Dr. Ali DENİZ’in açılış konuşmasıyla başlayan programda Sn. Özgür Savaş ÖZÜDOĞRU; dünyada TBM üreten 8 ülkeden birisi haline gelmemizi sağlayan E-Berk AŞ’nin hikayesini anlattı. %54 yerli olan TBM’nin üretimi sırasında karşılaştıkları zorluklara da değinen Sn ÖZÜDOĞRU, yerli üretim makinalarının kullanıldığı projelerden de bahsetti.

Aynı zamanda Metalürji Mühendisi olduğunu ve MSMB ile tanışmaktan memnun olduğunu da belirten Sn. Özgür Savaş ÖZÜDOĞRU, katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Katılımcılardan gelen soruları da cevaplamasının ardından, Mimar Sinan Mühendisler Birliği Genel Başkanı Dr. Muhammed GARİP; uzun süredir çalışmalarını takip ettiklerini, yerli üretim konusundaki mücadelelerini takdir ettiklerini belirterek Sn Özgür Savaş ÖZÜDOĞRU’ya “Yerli Üret Yerli Tüket” rozetini taktı.

Dr. Muhammed Garip; İstanbul Şubemiz tarafından programa katılımı sebebiyle adına diktirilen fidan sertifikasını takdim etmek üzere; İstanbul’un metro projelerinde büyük emek sahibi olan İBB Raylı Sistemler eski Daire Başkanı Sn. Dursun BALCIOĞLU’nu davet etti.

Sn. Dursun BALCIOĞLU E-Berk firması ve Savaş Beyle daha önce tanışamamış olmaktan duymuş olduğu üzüntüyü belirterek MSMB’ye bu imkanı sağladıkları için teşekkür etti ve kendisine Şubemiz tarafından adına diktirlen fidan sertifikasını takdim etti.

Ayrıca programa Onur Konuğu olarak katılan Sn. Mehmet Kazım BİLGE de bir selam konuşması yaparak MSMB’ye teşekkürlerini iletti. Kendisine katılımları dolayısıyla İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Sn. Metin AKBAŞ; şubemiz tarafından adına diktirilen fidan sertifikasını takdim etti.

Programın sona ermesinin ardından katılımcılar fotoğraf çektirerek bir süre daha aralarında sohbet ettiler.