Yüksek Öğretimde Mühendisliğin Gelişimi

Değerli dostlar,

Mimar Sinan Mühendisler Birliği İstanbul Şubesinin gelenekselleşen kahvaltı programlarının bu ayki konuğu İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet KARACA olacak. “Yüksek Öğretimde Mühendisliğin Gelişimi” konulu bir konuşma yapılacak kahvaltı programımıza teşriflerinizden mutluluk duyarız.

Saygılarımızla…

Doç. Dr. Ali DENİZ

Mimar Sinan Mühendisler Birliği İstanbul Şubesi Başkanı

Program Bilgisi:

Yer: Üsküdar Belediyesi Evlendirme Dairesi Restoranı

Tarih: 27 Rebi-ül Evvel 1436 / 18 Ocak 2015 Pazar

Saat: 09:30

Mühendislikte Bir Başarı Öyküsü: Yerli Tramvay Üretimi

IMG_2059

Mimar Sinan Mimar ve Mühendisler Birliği İstanbul Şubesi’nin gelenekselleşen kahvaltı programlarının Aralık ayı konuğu İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız oldu.

Kelamların en güzeli Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, İstanbul Şubesi Başkanı Doç Dr. Ali Deniz’in selamlama ve dernek çalışmalarını anlattığı konuşmasıyla devam etti. Ardından kürsüye gelen Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan şirketteki yöneticilik dönemi boyunca elde ettiği değerli birikimlerini üyelerimizle paylaştı.

Sunumuna İstanbul ulaşımı ile istatistiksel bilgiler vererek başlayan Yıldız, şehirçi trafik sorununun çözümü için ulaşım planlamalarında raylı sistem kullanım oranının artması gerektiğini ve bu doğrultuda Ulaşım A.Ş. olarak büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

IMG_2044

2014 yılı içerisinde 1.5 milyon/gün rakamına ulaşan İstanbul içi Raylı Sistem kullanımının yeni açılacak hatlarla daha da artacağından dem vuran Yıldız, şirket olarak tasarım ve proje alanında da oldukça kaliteli işler yaptıklarının bir kanıtı olarak Suudi Arabistan, Mekke şehrindeki metro projesini Ulaşım A.Ş’nin yaptığını belirtti. Raylı sistem ulaşımında insanlara kaliteli hizmet sunulmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesinin de kullanılan araçlar olduğunu belirten Yıldız, İstanbul ulaşımında her ayrı hatta ayrı cinslerde araçların çalışması ve bu araçların üreticilerinin hepsinin birbirinden farklı olması dolayısıyla bakım maliyetlerinin oldukça fazla olduğunu, bunun da verimliliği düşürdüğüne dikkat çekti. Bu yüzden de sürdürülebilir bir ulaşım altyapısı için yerli bir araç üretmek gerektiğini düşündüklerini ve 1997 yılında RTE adıyla ilk tramvay üretimine başladıklarını kaydetti. Günümüzde Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’nü yapan Temel KOTİL’in başında bulunduğu 15 adet doktoralı mühendisle birlikte kaliteli bir ekip kurulduğunu ve üniversiteler ile çeşitli şirketlerin destekleriyle birlikte bu aracı 1999 yılında Zeytinburnu-Eminönü hattında yola çıkardıklarını belirten Yıldız, tasarım sürecinde oldukça deneyim kazandıkları bu projenin meyvesini de almış oldukları ödüllerle tescillediklerini söyledi. RTE adlı bu araçtan sonra bu sefer de RTE 2003 adıyla tramvay üretmek için Adapazarı’nda bulunan TÜVASAŞ’ta (Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.) çalışmalara başlandığını, fakat bu sürecin 2004’te Pamukova’da yaşanan tren kazası sonrası biraz duraksadığını, bir süre sonra ise yeniden devam ettiğini belirten Yıldız, şu anda Ulaşım A.Ş. olarak gerek kendi tesislerinde gerekse de başka tesislerde, üniversite ve Türk şirketleriyle ortaklaşa araç üretimine devam edildiğini kaydetti.

Bir Güzel İnsan: Muammer Dolmacı’yı Anma Programına Davet

Değerli dostlar,

Mimar Sinan Mimar ve Mühendisler Birliği olarak bir güzel insan, merhum Muammer Dolmacı’yı yâd etmek üzere 27 Aralık 2014 Cumartesi günü tertip edeceğimiz anma programımıza teşriflerinizden mutluluk duyarız.

  • Program Bilgisi
  • Yer: Zübeyde Hanım Kültür Merkezi – Molla Gürani Mah. Oğuzhan Cad. No:19 Fatih/İSTANBUL
  • Tarih: 27 Aralık 2014 Cumartesi
  • Saat: 20:00

MUAMMER DOLMACI-4