BİRLİĞİMİZİN DÜZENLEDİĞİ “GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON” TEMALI 2015 KONYA ZİRVE PROGRAMIMIZ GERÇEKLEŞTİ

Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından düzenlenen “Girişimcilik ve İnovasyon” temalı Konya Zirvesi, 28-29 Kasım tarihlerinde Novotel salonlarında gerçekleşti. Farklı illerden gelen 400’den fazla katılımcı panel, konferans ve sunumlarla dolu yoğun bir program takip etti. Açılış oturumunda Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk ÖZTÜRK, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş KÜTÜKÇÜ ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif ERGİN birer konuşma yaptı.

IMG_4407 IMG_4409

MSMB Genel Başkanı Dr. Muhammet Garip, açılış konuşmasında Konyalı sanayici ve işadamlarının girişimcilik ve inovasyon açısından Türkiye’de öncü bir rol üstlendiklerini vurguladı. Derneğin başlattığı projelerle kamu kurumları, belediyeler ve üniversiteleri olumlu yönde etkilediğini belirten Muhammet Garip, her yıl farklı bir ilde farklı bir tema ile düzenlenen zirvelerin mimarlık ve mühendislik çevrelerinde farkındalık oluşturduğunu söyledi. Açılış konuşmalarından sonra, Mimar Sinan Mühendisler Birliği Üstün Başarı Ödülleri verildi. Mühendislik eğitimine katkı sağlayan projeleriyle Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve ilahiyatçı olmasının yanı sıra Elektrik mühendisliği alanında da patentli bir icadı olan Doç. Dr. Hasan Tahsin Feyizli ödül alan isimler oldu.

IMG_4413

Açılış oturumunun ardından “Gümüş Motor” belgesel filmi gösterildi. 1960 yılında Türkiye’nin ilk yerli motorlarını üretmeyi başaran, ardından ismi Pancar Motor olarak değişip 2013 yılına kadar üretimini sürdüren Gümüş Motor’un hikayesi izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Zirvenin öğleden sonraki bölümünde “Yerli Sanayimizin İnovasyon Deneyimleri” başlıklı bir panel yapıldı. Panele başlarken, İstanbul Kurtköy Teknopark çevresinde uçurulan bir drone’dan salona canlı yayınla görüntü aktarılarak kısa bir yerli teknoloji gösterisi yapıldı. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun HASEKİOĞLU’nun moderatörlük yaptığı panelde OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan AYDIN, Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri BOZKURT, Altınay Robot Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan ALTINAY ve CTech Bilişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cüneyd Fırat görüşlerini paylaştı.

IMG_4415 IMG_4410 IMG_4409

Günün son oturumunda, Zirve için ABD’den gelen Prof. Dr. İhsan Işık, “Türkiye’nin İnovasyon Haritası” başlıklı araştırma sonuçlarını paylaştı. İlk günün akşamında Meslek Gruplarının Kümelenmesi çalışması yapıldı.

IMG_4417 IMG_4418

Zirve’nin ikinci gününde İttifak Holding CEO’su Tahir ATİLLA, “Anadolu’da Girişimcilik ve Türkiye’nin İttifak’ı” başlıklı bir sunum yaptı. MÜSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK, “İş Dünyası Perspektifinden Arge ve İnovasyon” başlıklı konuşmasında MÜSİAD’ın bu alandaki araştırma ve çalıştay sonuçlarını değerlendirdi. Son konuşma için kürsüye gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Bakanlığın girişimcilik ve inovasyon alanındaki çalışmalarından örnekler verdi.

IMG_4419 IMG_4420 IMG_4421 IMG_4422 IMG_4423

Zirve, MSMB Genel Başkanı Dr. Muhammet Garip’in programı değerlendiren konuşmasıyla sona ererken, 2016 Zirvesi’nin 28-30 Ekim tarihlerinde Nevşehir’de “Mühendislik Eğitiminde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlığı altında düzenleneceği duyuruldu.

IMG_4424IMG_4407